Warning: A non-numeric value encountered in /bursatmNEW/templates/as002073/includes/includes.php on line 78

Warning: A non-numeric value encountered in /bursatmNEW/templates/as002073/includes/includes.php on line 78
Wigilia Św. Andrzeja w bursie

Wigilia Św. Andrzeja w bursie

     Późną jesienią, gdy wieczory stawały się coraz dłuższe, rozpoczynała się na wsi pora zalotów i kojarzenia małżeństw. Wieczory jesienne sprzyjały też wróżbom.
Wigilia świętego Andrzeja (starożytny rybak z Betsaidy, pierwszy apostoł), przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta usiłowały dowiedzieć się w tym dniu czegoś o swym przyszłym losie. Wróżby typu andrzejkowego były rozpowszechnione w całej niemal chrześcijańskiej Europie (św. Andrzej uznany jest za patrona rybaków i panien chcących szybko zmienić stan cywilny). Łączą się z wierzeniami pogańskimi, według których w tym okresie przybywają na ziemię duchy z zaświatów. Istnieje więc wtedy możliwość zapytania ich za pośrednictwem wróżb o najbliższą przyszłość.
Wychowankowie naszej bursy także poddali się magii tego wieczoru. W czwartek 26 listopada 2009 r. każda panna czy kawaler za pomocą wróżb mogli zapytać o swoją drugą połowę, uzyskać odpowiedź na to "kim będzie". Tradycyjna wróżba z butami wskazała nam kto pierwszy wyjdzie za mąż. Nie obyło się również bez lania wosku.Zgodnie z tradycją pamiętaliśmy o magicznych słowach wypowiadanych przed każdą wróżbą „Święty Andrzeju, daj mi znać, co się ze mną będzie dziać” lub „Co się uleje, to będzie.”
A oto kilka przysłów związanych z dniem św. Andrzeja:
„Gdy Andrzej się zjawi, to i zimę postawi”
„Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja”
„Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego”
„Na świętego Andrzeja jest dla dziewcząt nadzieja”

Chociaż na wróżby andrzejkowe należy spojrzeć z przymróżeniem oka, to z pewnością każdy z niecierpliwością będzie czekał następnych "Andrzejek".

1.jpg 2.jpg 3.jpg

4.jpg 5.jpg 6.jpg

7.jpg 8.jpg