Warning: A non-numeric value encountered in /bursatmNEW/templates/as002073/includes/includes.php on line 78
Rok 2019/2020

Dzieje się u nas...

Oferta wykorzystania czasu wolnego dostosowana jest do potrzeb i zainteresowań młodzieży. W trosce o rozwój młodzieży organizowane są zgodnie z tradycją Bursy uroczystości, spotkania z ciekawymi ludźmi, konkursy, wieczory filmowe, kulinarne, wyjścia do kina, wycieczki krajoznawcze itp.

Młodzież u nas:

Pełna pomysłów, kreatywna mająca możliwość rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień. W wolnych chwilach może tutaj wypocząć i zregenerować siły.

Ma również możliwość korzystania z boisk znajdujących się w sąsiedztwie bursy oraz miejskich placówek kulturalnych i sportowych takich jak: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, kryta pływalnia, kręgielnia, tor łyżwiarski.

Oferujemy domowe warunki:

• Pokoje estetyczne i wygodne z dostępem do Internetu.
• świetlica, sala do nauki i kuchnia bogato wyposażone w niezbędny sprzęt.
• Pomieszczenia sanitarne o dobrym standardzie.

20200221 10561521.02.2020r. wychowanki: Małgorzata Goska, Emilia Łaska oraz Daria Pawlak udały się wraz z opiekunem p. Emilią Klimek z wizytą do naszych przyjaciół z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polnej w Tomaszowie Mazowieckim.

Okazją do spotkania z seniorami z DPS nr 1 były niedawno obchodzone Walentynki oraz Dzień Chorego. Dzieci i młodzież z Tomaszowskiego Klubu „Żonkil” zaprezentowały muzyczne utwory, wiersze oraz wręczyły własnoręcznie przygotowane upominki w postaci serduszek i kwiatków. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku.
Miła i serdeczna atmosfera pozwoliła zapomnieć schorowanym mieszkańcom o trudach codziennego cierpienia.

Read More

IMG 20200211 174127W dniu 11 stycznia w Bursie miał miejsce VIII Turniej w warcaby. Przy trzech przygotowanych planszach zasiadło ośmiu uczestników turnieju. Wcześniej odbyło się losowanie par pierwszej fazy turnieju. Rywalizacja przy planszach była bardzo zacięta i emocjonująca, każdy chciał wypaść jak najlepiej. Po długich i ciekawych rozgrywkach pełnych niespodzianek wyłoniła się dwójka najlepszych zawodników, która walczyła o miano najlepszego zawodnika Turnieju. W finale naprzeciwko siebie zasiedli Sylwia Góźdź oraz Radosław Zając. A o trzecie miejsce walczyli: Patrycja Pacyniak oraz Andrzej Kośka.

Read More

IMG 20200210 181843Hejt jest zjawiskiem obecnym nie tylko w Internecie, ale i w życiu osobistym. Polega on na negatywnych i agresywnych komentarzach w Internecie lub wrogim odnoszeniu się do jakiś tematów lub osób. Język nienawiści, tzw. „hejtowanie” stanowi coraz poważniejszy problem we współczesnym świecie
10.02.2020r. wychowankowie Bursy uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych „Powstrzymaj przemoc! Stop Hejtowi! zorganizowanych przez wychowawców w ramach, których tworzyli plakat przeciwko cyberprzemocy, hejtowi i mowie nienawiści.

Read More

IMG 20200204 1744434 lutego 2020 roku biblioteka naszej placówki zorganizowała dla mieszkańców bursy spotkanie promujące czytelnictwo. Był to drugi w tym roku szkolnym wieczór w szczególny sposób popularyzujący literaturę. Poprzedni, zorganizowany 23 października 2019 r. w Dniu Święta Bibliotek Szkolnych, poświecony był literaturze współczesnej i jej oddziaływaniu na młodego czytelnika – natomiast obecne spotkanie przybliżyło polskich noblistów i ich dzieła. Dodatkowo treści te wzbogacone były wystawą tematyczną – „Literacki Nobel dla Polaków”. Obok życiorysów i głównych dzieł prezentowanych osób, została przypomniana historia Alfreda Nobla i ufundowanej przez niego nagrody. Nota bene ,bardzo dziś prestiżowego wyróżnienia nie tylko dla literatów. Zacytowane uzasadnienia komitetu noblowskiego, co do zasadności przyznanych nagród mogą być dumą nie tylko dla ich odbiorców, ale także dla całego polskiego społeczeństwa.

Read More

IMG 4737Od 25 listopada 2019 do 2 stycznia 2020 roku braliśmy udział w XX edycji Góry Grosza – akcji zorganizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom założone w 1921 roku przez Janusza Korczaka i Marynę Falską. Honorowy patronat nad tą akcją obejmuje od wielu lat Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Read More

inCollage 20191217 113206579

17.12.2019r. wychowanki: M. Goska, E. Łaska, D. Pawlak wraz z opiekunami: p. E. Klimek i p. A. Bernaciak, uczestniczyły w świątecznym spotkaniu w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polnej zorganizowanym w ramach akcji Klubu „Żonkil”. Były życzenia, wspólne śpiewanie piosenek świątecznych oraz kolęd. Młodzież wręczyła własnoręcznie zrobione świąteczne stroiki oraz pięknie udekorowane pierniki. Nie obyło się bez łez wzruszenia ze strony mieszkańców jak i uczniów. Spotkania z pensjonariuszami uczą empatii i pokory wobec życia i drugiego człowieka.

Read More

80083806 2596944430359393 8451311241166585856 nPieczenie pierników to piękny zwyczaj. Ich zapach jest zawsze nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Aby tradycji stało się zadość 16 grudnia piekliśmy świąteczne pierniczki i ozdobiliśmy je, kolorowymi cukrowymi pisaki, wielobarwnymi ozdobami i własnoręcznie przygotowanym lukrem. Na ciasteczkach dziewczęta wyczarowały pomysłowe, zabawne, a niekiedy wręcz zaskakujące dekoracje. Zapach korzennych przypraw roznosił się przyjemnym aromatem w całej Bursie. Niepowtarzalny, świąteczny nastrój podkreślały kolędy, których piękne dźwięki towarzyszyły nam podczas trwania zajęć. Wieczór minął w przyjemnej i miłej atmosferze.

Read More

wigilia Bursa 12 12 2019.JPG 6W dniu 12.12.2019r. wychowankowie Bursy wraz z gronem pedagogicznym spotkali się przy wspólnym wigilijnym stole. Ten niezwykły wieczór rozpoczął się od świątecznego programu artystycznego, do którego wprowadzeniem było odczytanie fragmentu Pisma Świętego przez byłego wychowanka naszej Bursy. Po części artystycznej Pani Dyrektor w imieniu wszystkich pracowników złożyła serdeczne życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Na stole znalazło się wiele tradycyjnych wigilijnych potraw, które przygotowało zaprzyjaźnione z nami Koło Gospodyń Wiejskich w Brudzewicach. Nie zabrakło także wspólnego kolędowania miłych rozmów i wymiany życzliwości. Tradycyjne łamanie się opłatkiem dostarczyło uczestnikom spotkania wiele wzruszeń i radości Były to chwile pełne życzliwości, ciepła i świątecznej magii.
Życzymy zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku.

Read More

IMG 4696 W listopadzie, zgodnie z tradycją ogłoszony został konkurs na „Świąteczny Wystrój Pokoju”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 11 grudnia 2019r. Wszyscy uczestnicy włożyli bardzo dużo pracy w przygotowania. Nie zabrakło kolorowych światełek oraz świątecznych bibelotów. W całej Bursie czuło się atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i tradycji z nimi związanych Decyzja była ciężka, ale udało wyłonić się zwycięzców.

Read More

IMAG0990W poniedziałkowy wieczór 9 grudnia rozstrzygnięto pełen emocji Mikołajkowy Turniej w ping-ponga.
W turnieju wzięło udział wielu chętnych mieszkańców Bursy, chcących spróbować swoich sił w tenisie stołowym. Po pełnych emocji i zaciętych eliminacjach, które odbyły się 3 i 5 grudnia do ścisłego finału weszło tylko 3 najlepszych wychowanków. Finał przysporzył wszystkim kibicującym i samym finalistom, niesamowitych , sportowych wrażeń.
Zdobywca I miejsca: Radosław Zając, II miejsca: Kacper Kośka, III miejsce Szymon Lasota. GRATULUJEMY!!!! 

Read More

IMG 4657Konkurs profilaktyczny „Ciemna strona uzależnienia” już za nami. Wyłoniliśmy zwycięzców.
Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie pracy: artystycznej bądź literackiej obrazującej dany temat. Wychowankowie do zaprezentowania zagadnienia związanego
z uzależnieniami wybrali twórczość plastyczną. Wszystkie zgłoszone do konkursu prace były przemyślane, bardzo wymowne, skłaniały do refleksji. Jury po długich obradach postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Read More

IMG 20191129 10514529 listopada dzieci i młodzież z Tomaszowskiego Klubu „Żonkil” uczestniczyli w spotkaniu Andrzejkowym w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polnej w Tomaszowie Maz. Naszą placówkę reprezentowały wychowanki Bursy: Emilia Łaska, Małgorzata Goska, Weronika Łysakowska, Daria Pawlak wraz z wychowawczyniami p. Agnieszką Bernaciak, p. Emilią Klimek. Młodzież przedstawiła historię oraz tradycje i zwyczaje Andrzejek. Spotkanie umiliły piękne utwory muzyczne wykonane przez dzieci i młodzież z klubu Żonkil . Dla seniorów przygotowano również słodki poczęstunek. Mieszkańcy DPS byli wzruszeni i bardzo zadowoleni. Wszystkich uczestników spotkania nagrodzili gromkimi brawami i cukierkami.

Read More

IMG 4626Dnia 21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w ponad 180 krajach, w tym również w Polsce. To święto pozytywnych emocji, dobrych uczynków.
W ramach obchodów tego święta wychowankowie naszej Bursy wykonali „Drzewo Życzliwości”, na którym każdy mógł umieścić dobre, miłe słowo skierowane do konkretnej osoby lub grupy. Przygotowana została gazetka promująca ideę tego święta. Podczas apelu odczytana została krótka historia dotycząca Dnia Życzliwości. Miłym, podsumowującym akcentem, było ogłoszenie wyników plebiscytu na Najsympatyczniejszego Mieszkańca Naszej Bursy. Największą ilość głosów zdobyła Emilia Zawada. Gratulujemy tego zacnego tytułu! Ten dzień był okazją do rozmów na temat tego, jak być życzliwym, jak okazywać życzliwość w różnych sytuacjach i miejscach. Organizatorami Dnia Życzliwości w Bursie była p. Agnieszka Bernaciak ,p. Emilia Klimek.
Pamiętajmy, że przesłaniem akcji jest, abyśmy byli życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

Read More

IMG 4602Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne. Aby rozwiać wszelkie mity związane z paleniem e-papierosów wychowawcy zainicjowali spotkanie profilaktyczne pt. „Szkodliwość e-papierosów”. Zajęcia edukacyjno-informacyjne poprowadziła p. A. Motyl z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim.
Po krótkiej prezentacji i prelekcji, młodzież mogła wykonać badanie na smokolajzerze, który wskazywał im poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu.
Podczas spotkania wychowankowie mieli możliwość także założenia narkogogli i alkogogli – specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po wypiciu alkoholu po spożyciu narkotyków. Alkogogle i narkogogle symulują obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, problem określenia kierunków, zniekształcenie widocznego obrazu, zmiany w ocenie odległości czy podwójne widzenie.
Organizatorami spotkania była pani Agnieszka Bernaciak, pani Emilia Klimek.

wieczornica4ok„Święta miłości kochanej ojczyzny
Czują cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,
Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe.”
I. Krasicki


7 listopada 2019r. w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Tomaszowie Maz. odbyła się wieczornica niepodległościowa z okazji 11 listopada pt. ,,Ja to mam szczęście”. Podczas uroczystości młodzież Bursy recytowała poezję patriotyczną opartą na wybranych fragmentach dzieł literackich, wspominano trudne momenty w dziejach naszej ojczyzny. Prezentowane utwory literackie opatrzone były komentarzem nie tylko słownym, ale i muzycznym, które są częścią naszej tożsamości narodowej, opowiadają o naszych dziejach, sławią bohaterów, krzepią ducha. Program artystyczny prezentował różne aspekty patriotyzmu: przywiązanie do historii, kultury i języka narodowego. Ukazywał je w perspektywie polskich utworów muzycznych: M. Grechuty, LAO CHE ,KULT, T.LOVE.

Read More

part00000129 i 30 października dwie grupy wychowanków pod opieką wychowawców p. Agnieszką Bernaciak p. Katarzyną Sobolewską wybrała się na kręgle do NAVI Bowling Club. Każdy wie, że sport to zdrowie a w zdrowym ciele, zdrowy duch w związku ze starymi porzekadłami postanowiliśmy zadbać o własną tężyznę. Dobra zabawa i humor sprawiły, że czas pędził w zastraszającym tempie. Godzina gry szybko minęła, ale wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Wszystkim polecamy taką formę aktywnego wypoczynku oraz zachęcamy do podnoszenia sprawności fizycznej. Zabawa była wyśmienita! Warto było spędzić ten czas na sportowo!

Read More

biblioteka 510x30023 października br. biblioteka naszej placówki zaprosiła na wspólne świętowanie Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych młodzież mieszkającą w bursie. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, której sprzyjała obecność wielu nowych i ciekawych pozycji książkowych. Oprócz zbiorów naszej biblioteki można było sięgnąć po goszczące u nas egzemplarze wypożyczone w ramach współpracy z biblioteką Szkoły Podstawowej nr 3 im. J. Piłsudskiego. Raz jeszcze zauważyliśmy, iż książka jest dobra na wszystko - uczy i relaksuje. Zostały zebrane i przypomniane powody, dla których warto czytać. Miejmy nadzieję, że wśród gości znajdziemy nowych czytelników, może nawet wielbicieli książki.

IMG 20191024 170005W dniu 24.10.2019r. odbyło się w naszej placówce niezwykłe spotkanie. Bursę odwiedzili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim. Gościem specjalnym był pies policyjny. Przewodnik psa tropiącego opowiedział młodzieży na czym polega jego praca, i w jaki sposób wykorzystywane są umiejętności jego psa służbowego w codziennej służbie. Tematem przewodnim spotkania były zagrożenia związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Podczas spotkania funkcjonariusze rozmawiali z wychowankami na temat uzależnień, jakim mogą ulec młodzi ludzie sięgający po dopalacze oraz narkotyki. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie.

Read More

20 DENW dniu 15 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej, dyrekcja, wychowawcy, pracownicy administracji i obsługi, młodzież Bursy oraz słuchacze Zespołu spotkali się na uroczystym apelu. Młodzież z tej okazji przedstawiła krótki program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje talenty: był śpiew, taniec, recytacja wierszy, nie zabrakło podziękowań oraz miłych słów.
W części oficjalnej głos zabrała pani dyrektor Iwona Gawron, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom, podziękowała za trud włożony każdego dnia w wychowanie młodych pokoleń oraz wręczyła Nagrody Dyrektora.
Na zakończenie wychowankowie Bursy, na ręce pani dyrektor złożyli serdeczne podziękowania oraz wyrazili słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów.
Kwity były miłym akcentem tej uroczystości.

Read More

IMG 448630 września wychowankowie naszej Bursy świętowali Dzień Chłopaka. Dziewczęta pod kierunkiem p. E. Klimek przygotowały dla swoich kolegów miłą niespodziankę. Podczas uroczystego apelu przedstawicielki płci pięknej złożyły wszystkim Panom serdeczne życzenia oraz wręczyły upominki. Wieczór upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze.

Read More

26.09.2019r. odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Bursy oraz sekcji zainteresowań działających w placówce. Wyłoniony Zarząd będzie reprezentował ogół mieszkańców przez cały rok szkolny 2019/2020.

Zarząd stanowią:

Przewodnicząca: Kamila Karwat
Z-ca: Weronika Kubik
Skarbnik: Zuzanna Szporak
Członkowie: Bartłomiej Lipski, Emilia Zawada, Weronika Kacprzak, Małgorzata Goska

Opiekun: p .Emilia Klimek

Read More

INFORMACJA
DOTYCZĄCA DOKONYWANIA OPŁAT ZA POBYT W BURSIE
WPŁAT NALEŻY DOKONYWAĆ PRZELEWEM NA KONTO
04 1240 3073 1111 0010 7497 9214
TYTUŁEM: OPŁATA ZA BURSĘ SWL W TOMASZOWIE MAZOWIECKIM
ZA MIESIĄC ( TU WPISUJEMY MIESIĄC)
KWOTA OPŁATY ZA MIESIĄC WYNOSI: 40,00 ZŁ.
WPŁATY NALEŻY DOKONYWAĆ
DO 15-GO KAŻDEGO MIESIĄCA

IMG 4458Dnia 16.09.2019r. odbyło się spotkanie integracyjne przy ognisku dla wychowanków i kadry pedagogicznej w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Tomaszowie Mazowieckim. Wspólne biesiadowanie sprzyjało lepszemu poznaniu się, nawiązaniu nowych relacji. Młodzieżowa Rada Bursy oficjalnie przywitała nowych mieszkańców. Wszystkich uczestników połączyła dobra zabawa. Ognisko okazało się doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Pogoda i humory dopisały wszystkim uczestnikom imprezy.

Read More

logo